MAŽAIS ŽINGSNELIAIS, ASMENINIŲ POKYČIŲ LINK!!!

ŠALIN PAVASARINĮ NUOVARGĮ!

Psichologė Rasa Aukštinaitytė

Publikuota žurnale „Ji“, 2013-03-18 (Nr. 12)

Ištvėrėme dar vieną žiemą. Dienos pagaliau tapo šviesesnės, ausis vis dažniau pasiekia paukščių čiulbėjimas, gamta bando dažytis spalvomis. Atrodo, gyvenk ir džiaukis! Bet kodėl taip sunku? Kur ta laimė, pakylėjimas, troškimas mėgautis visais pavasario kvapais ir spalvomis?       

 

Kodėl pavasarį jaučiamės blogai?

Žiemos gale saulės trūkumas organizmui pasiekia maksimumą. Trumpos ir šaltos dienos daugelį vertė laiką leisti patalpose. Dėl mažo fizinio aktyvumo ir gryno oro stokos kūnas aptingo, suglebo. O dar tas sezonų sandūroje permainingas oras su apgaulinga šiluma...

Žmonės aplink taip pat nervuoti, pikti, agresyvūs. Viskas erzina, krenta iš rankų, nuotaikos nėra...

Gamta taip sutverta, kad perėjimas iš vienos būsenos į kitą nevyksta akimirksniu, sklandžiai ir neskausmingai. Mes – gamtos vaikai. Prabudę iš žiemos snaudulio, nusipurtę nuo savęs per žiemą susikaupusią fizinę ir emocinę naštą imame pamažu „atšilti“, panašiai kaip žemė. Pradžioje apnuoginame pilkumą kol kas be gyvasties tam, kad pasišildytume saulės spinduliuose ir, galų gale, išskleistume visą grožį ir spalvas. Būsena, kurią vieni vadina pavasariniu nuovargiu, kiti apatija ar net depresija – normali organizmo reakcija į pereinamąjį laikotarpį ir niekur nuo to nedingsime. Laimei, viskas laikina. Vos tik pradės žaliuoti žolytė, sprogti medžių lapai, ore pasklis pavasario kvapai, grįš ir gyvenimo džiaugsmas, ir gera nuotaika.

Aišku, galima luktelti dar mėnesiuką, kol viskas savaime sugrįs į savo vėžes. Bet visa grožybė ir slypi tame, kad homo sapiens skiriasi nuo motulės gamtos gebėjimu kontroliuoti ir koordinuoti savo būseną nepriklausomai nuo oro temperatūros, saulės spindulių intensyvumo ir žolės vešėjimo. Tad kam kankintis belaukiant stebuklo, jeigu galime sau padėti susidoroti su pereinamuoju periodu ir pakilia nuotaikia sutikti gamtos prabudimą?  

 

Nuo ko pradėti?

Nuo savo nuotaikos! Iš žiemos miego budinkitės pamažu, bet atkakliai. Ryte sunku atsimerkti, o apie mankštą net pagalvoti tingite? Prisiminkite, jūs esate savo kūno šeimininkai, ne atvirkščiai, na nejau negalite prisiversti atlikti keleto energijos suteikiančių pratimų? Ne? Tuomet rytą pradėkite nuo mėgiamos energingos muzikos. Net nepajusite, kaip pradėsite judėti šokio ritmu. Štai jums ir trumputė mankšta.

O paskui – kontrastinis dušas. Pradžioje užteks vienos temperatūrų kaitos „dozės“. Kontrastinio dušo laiką kasdien ilginkite. Ši procedūra pagreitina organizme vykstančius teigiamus procesus, kraujas pradeda greičiau cirkuliuoti, greitai pajusite energijos antplūdį.

Jeigu norite dar geresnio rezultato – pradėkite dieną rytiniu bėgiojimu. Pasikrausite energijos užtaiso visai dienai! Galite pasikviesti ką nors į kompaniją. Kartu linksmiau. Jeigu neturite laiko (koks banalus pasiteisinimas), eikite į darbą pėstute. Labai toli? Išlipkite iš autobuso stotele anksčiau arba palikite mašiną kitame kvartale. Einant stebėkite bundančią gamtą, pasvajokite apie kokius nors malonius dalykus.

Parduotuvės, svečiai, teatras, kinas – klasikiniai liūdesio priešai. Bet yra keletas dalykų, kurių pavasario pradžioje daryti tikrai nereikia. Pirmiausia, nevertėtų užsiimti ilgalaikiais darbais, reikalaujančiais didelės emocinės įtampos. Pavyzdžiui, namuose pradėti remonto darbus ar pirkti, parduoti butą.

Taip pat tai ne pats geriausias laikas dietoms ir pradėti intensyviai sportuoti. Troškimas puikus, bet reikia atidėti šiek tiek vėlesniam laikui, nes organizmui tai – papildomas stresas. Na ir, žinoma, nešvaistykite pailgėjusių šviesių vakarų prie kompiuterio ekrano, neaukokite darbams savo miego laiko.

Revizija drabužių spintoje, šaldytuve ir galvoje

Neatsitiktinai akivaizdūs pasikeitimai pavasarį pastebimi atsiradus pirmai žalumai, juk spalvos mūsų gyvenime vaidina labai ryškų vaidmenį. Todėl jūs taip pat privalote apsupti ir pripildyti save ryškiomis pozityviomis spalvomis.

Rinkitės ryškias spalvas, sodrius atspalvius, žodžiu tai, kas džiugina ir traukia akį, sukelia šypseną. Tokia apranga pakels nuotaiką ne tik jums, bet ir aplinkiniams. Panašią reviziją privalote atlikti ir šaldytuve. Ryškių spalvų maistas taip pat suteiks teigiamos energijos, o kartu ir gerą vitaminų užtaisą gausite. Vitaminų trūkumas ir yra pastovaus nuovargio, mieguistumo ir energijos stokos priežastis. Svarbu ne tik ką valgote, bet ir kaip pateikiate maistą. Nepatingėkite papuošti lėkštės kokio žalumyno šakele ar citrinos žievele.  

Valgykite daugiau oranžinio maisto. Tiks viskas: morkos, apelsinai, mandarinai, greipfrutai, persimonai. Jie pagerina nuotaiką ir bendrą savijautą. Jeigu nesate panašaus maisto mėgėjai, rinkitės bananus – laimės hormonų šaltinį. Arba šokoladą, kuris nuveja liūdesį ir suteikia energijos. Tinka ir lašiša. Ši žuvis pasižymi elementais, pagreitinančiais serotonino gamybą organizme.

Matėte, kas darosi gatvėse sniegui tirpstant? Panaši betvarkė su kalnais šiukšlių dažnai dedasi ir mūsų galvose. Mintis susidėlioti, susitvarkyti naudinga ne tik pereinamuoju laikotarpiu. Panašią tvarką darome su kompiuterio informacija: susisteminame, išmetame nereikalingą, atlaisviname vietą naujai – kad kompiuteris dirbtų greičiau.

„Daryti tvarką“ galima senu patikrintu metodu: imame lapą popieriaus, rašiklį ir susidarome planą. Susirašykite darbus rytdienai, savaitei, mėnesiui. Pažymėkite svarbiausius, ne tokius svarbius ir tuos, kuriuos galite atidėti. Užsirašykite svarbiausią tikslą ir išanalizuokite būdus jam pasiekti. Konspektus pakabiname matomoje vietoje, tai gali būti šaldytuvas. Ryte peržiūrime, apgalvojame gautą informaciją, vakare pažymime savo pasiekimus, pagiriame save ir pasidžiaugiame gyvenimu.

Kai susitelkiame į tai, ką reikia atlikti dabar, palikdami ateities planus ateičiai, viskas atrodo įvykdoma ir nekelia panikos. Kiekviena užduotis turi savo terminą ir laisvas mintis galima nukreipti į malonius dalykus.

Svarbiausia – požiūris ir teigiamos emocijos

Galite pažaisti puikų žaidimą pozityvaus požiūrio į gyvenimą vystymui. Sąlygos paprastos – visur įžvelgti pozityvius dalykus. „Balos? Puiku, žemė atsigers ir greičiau žolė sužaliuos. Purvas? Nuostabu, dažniau valysiu batus ir jie visada blizgės. Šiukšlės ir pernykščiai lapai? Labai gerai, gal būt valytojams atsiras proga daugiau užsidirbti ir jie taps malonesni praeiviams“ ir taip toliau. Beje, šį žaidimą reikia paversti mąstymo stiliumi ir naudoti visose situacijose.

Mityba, sportas, parduotuvės, vaikščiojimas. Viskas labai svarbu. Teigiamomis emocijomis pakrauna pozityvi energetika ir ryškūs įspūdžiai. Ir čia visos priemonės tinka: susitikimai su draugais, bendravimas su šeima, linksmais ir įdomiais žmonėmis. Pailsėkite nuo blogas žinias pranešančių televizijos laidų. Geriau pažiūrėkite komediją ar linksmą spektaklį. Pripildykite savo gyvenimą šypsenomis, juoku ir tada pirmoji žolė ir medžių pumpurai taps ne ilgai laukta sezoninės depresijos pabaiga, o tikra švente!