MAŽAIS ŽINGSNELIAIS, ASMENINIŲ POKYČIŲ LINK!!!

                                                                                                                                    Psichologė - psichoterapeutė Audronė Kriščiukaitienė

                        Teigiama ir neigiama emigracijos pusė                           

   Žmonių emigracija – išplitusi visame pasaulyje. Tai socialinis reiškinys, darantis neabejotiną įtaką asmens gyvenimui ir aplinkai. Žmonės emigruoja dėl įvairių priežasčių, tačiau dažnai jos susijusios su geresnio gyvenimo (finansinis stabilumas, studijos, profesinis tobulėjimas, laimė) paieškomis. Emigracijoje neišvengiamai susiduriama su adaptacija naujoje aplinkoje, tarpkultūriniais skirtumais, svetima kalba, artimųjų nebuvimu šalia. Dažnai tokie iššūkiai sukelia ne tik pasitenkinimo, bet ir baimės, pasimetimo, nusivylimo, ilgesio jausmus. Patiriamas stresas dėl pasikeitusios aplinkos, neigiamų jausmų išgyvenimas dažnai atsiliepia žmogaus psichinei sveikatai bei emocinei būklei.

   Svarbu tai, jog emigracija paliečia ne tik, kurie emigruoja, bet ir tuos, kurie lieka laukti grįžtančių.

   Daugelis emigrantų patiria šiuos jausmus ir reakcijas:

· nesaugumo, nežinomybės jausmai (ar pavyks įsilieti į kitą kultūrą bei susirasti draugų, bendraminčių, kolegų?);

· baimė ir nepasitikėjimas savimi (ar aš sugebėsiu susikalbėti ir rasti darbą, gyvenamąjį plotą, ar pavyks uždirbti tinkamą atlygį, kad išlaikyti Lietuvoje likusią šeimą ir kt.?);

·  nuovargis, silpnumas, nusivylimas ir neviltis;

· dirglumas, pyktis, neapykanta ir agresija;

· galvos, nugaros, skrandžio skausmai bei kiti kūne pasireiškiantys fiziniai     simptomai, kurie yra įtakoti nuolatinio patiriamo streso;

· miego sutrikimai, atminties spragos (pvz. pamirštame sutiktų asmenų vardus, susitikimų datas), dėmesio sunkumai;

   Kaip tvarkytis” su patiriamais neigiamais jausmais?

 Užklupus neigiamiems jausmams bei reakcijoms, svarbu atminti, kad neigiami jausmai yra normali emigracijos proceso dalis. Tai kas nežinoma, nauja, dažnai mus gąsdina. Tačiau atminkite, - nauja yra kažko pradžia. Ir tai, kas dabar yra nemalonu, vieną dieną praeis. Kartais žmonės bijo; kad neigiamos reakcijos ir jausmai išliks amžinai. Tai netiesa. Tiesiog šiame etape kaip niekada svarbu dirbti su savo neigiamomis mintimis ir jausmais. Gebėkite atskirti kur realybė, o kur mintys. Neužspauskite savo neigiamų jausmų savyje. Persidirbkite juos. Kitu atveju, neperdirbti jausmai bei mintys gali privesti prie krizinių situacijų, panikos atakų, depresijos.

   Siekite pusiausvyros. Išlikite kantrūs. Nepulkite į kraštutinumus, nepasiduokite neigiamoms emocijoms. Mokykitės išbūti su nemaloniais jausmais. Sakykite sau: „Ir tai praeis; Susitvarkiau su daug kuo, galiu ir per tai pereiti; Žingsnis po žingsnio; Kas dieną bus vis lengviau.” Pamažu pradėsite matyti pozityvius dalykus naujojoje šalyje bei optimistiškiau žiūrėsite į ateitį. Susigrąžinsite pasitikėjimą savimi bei gebėsite susitvarkyti iškilus sunkumams. Svarbu - tikėti savimi.

   Palaikykite glaudžius ryšius su artimaisiais. Dažnai vienišumo, ilgesio, sielvarto jausmų stiprumas priklauso nuo to kaip toli esate nuo gimtosios šalies ir artimųjų. Ilgesys namams ir artimiesiems yra natūralus ir neišvengiamas. Svarbu atminti, šis trūkumas yra laikinas ir ateityje tai išsispręs. Tikslinga mažiau gręžiotis į praeitį, kad galėtumėte susitelkti į dabartį bei ateities planus. Šiais informacinių technologijų laikais, artimus ryšius su brangiais žmonėmis palaikyti nėra sudėtinga.

   Kartais tam, kad surinkti save”, tikslinga garsiai įvardinti atvykimo į šalį priežastį bei tikslą. Padėti liūdesį ir ilgesį į šoną, bei imtis naujo savo gyvenimo puslapio kūrimo. Iš praeities svarbu pasiimti gerus prisiminimus bei priežastį, dėl kurios esame svetur . Asmuo, kuris žino daugiau nei dvi kultūras, geba bendrauti daugiau nei viena kalba, praturtina ir suteikia savo gyvenimui naujų spalvų bei galimybių.

   Jūsų emocinė savijauta didele dalimi priklauso nuo jūsų pačių. Suvokimas, kad patys daug galite padaryti, kad jaustumėtės geriau, yra didelis žingsnis teisinga linkme. Ilgėkitės praeities, bet būkite dabartyje bei žvelkite į ateitį. Susikoncentruokite į gyvenimą „čia ir dabar”, net jei planuojate grįžti.

   Pabandykite išmokti naujos kultūros, susitvarkyti su naujais vaidmenimis. Ankstesnė kultūra, Jūsų įgūdžiai ir asmenybė niekur nedingo. Jei kils nereikalingumo, nepilnavertiškumo jausmai, žinokite, jog atsinešate į šią šalį savo asmeninę istoriją, visą vertingą patirtį, žinias ir įgūdžius. Tai stipriosios pusės, kurios padeda išgyventi. Naudokitės jomis šioje šalyje. Lietuvių tauta - darbšti tauta, mus vertina kitos šalys. Mes turime ką pasakyti ir parodyti pasauliui!

   Būkite drąsūs: pradėkite mokytis kalbos ir ieškokitės darbo. Kalbos mokymasis - geriausias būdas prisitaikyti. Pradėkite tai kuo greičiau. Išsikelkite sau tinkamus realius tikslus ir ženkite jų link mažais žingsneliais. Prisiminkite kokius tikslus ir ambicijas turėjote anksčiau? Kaip galite tęsti ir įgyvendinti juos naujoje šalyje? Kurkite naujus ateities planus ir svajones.

   Laikykitės pastovaus dienos ritmo: atsikelkite kiekvieną rytą ir darykite ką nors. Kasdieninė rutina padidina saugumo jausmą. Pradėkite pažinti savo naują šalį, pradedant kas yra artimiausioje kaimynystėje. Vėliau galėsite išplėsti savo kelionės ribas. Tai didins pasitikėjimą savimi.

   Sportuokite, daug vaikščiokite. Pvz., Mankšta atpalaiduoja ir pagerina psichinę savijautą. Fiziniai pratimai atpalaiduoja, skatina pasitikėjimą savimi, gerina dėmesio koncentraciją, mažina nerimą, įtampą, nemigą ir miego sutrikimus.

   Atminkite, Jūsų išgyvenami jausmai ir reakcijos yra normalūs. Dalindamiesi su kitais nesijausite tokie vieniši. Suprasite, jog ne tik Jūs, bet ir kiti žmonės išgyvena panašius jausmus.

   Emigracija turi dvi puses teigiamą ir neigiamą. Jei ilgą laiką jaučiatės blogai ir nejaučiate, kad judate pirmyn, ieškokite profesionalios pagalbos.