MAŽAIS ŽINGSNELIAIS, ASMENINIŲ POKYČIŲ LINK!!!

Kompiuteris – darželinuko draugas?!

 

XXI amžius ne veltui vadinamas informacinių technologijų era. Greičiausiai nerastume šeimos, kurioje nebūtų mobilaus telefono, kompiuterio. Sparti informacinių technologijų raida paliečia ne tik suaugusįjį, bet ir mažą žmogutį. Atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kuriame analizuojama, kaip informacinių technologijų naudojimas įtakoja 3–6 metų vaikų raidą. Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, jog daugiau nei  pusė laiko ikimokyklinio amžiaus vaikai prie kompiuterio praleidžia žaisdami kompiuterinius žaidimus. Tarp ikimokyklinukų dominuoja nuotykinio, strateginio–kovinio, veiksmo ir ugdomojo–didaktinio pobūdžio kompiuteriniai žaidimai. Mokslininkai pastebi, mergaitės dažniau kompiuteriu mėgsta rašyti ar piešti, renkasi ramesnius siužetinius žaidimus, berniukai starteginio-kovinio pobūdžio renkamsi žaidimus. Nemaža dalis vaikų „naršo“ po youtube – žiūri įvairaus siužeto filmukus, klausosi muzikos,  dar kiti lanko tokias socialines paskyras, kaip facebook, kurios yra leidžiamos turėti tik nuo 13 metų.

Labai svarbus tėvų vaidmuo ir požiūris, kokio amžiaus vaikui, kiek ilgai ir kokiu tikslu leisti naudotis kompiuteriu.

Taigi, kokie būtų naudojimusi kompiuteriu pliusai ir minusai darželinio amžiaus vaikučio raidai?!

“PLIUSAI”

Yra grupė vaikų, kurie praleidžia  minimalų laiko kiekį prie kompiuterio, siekdami patenkinti tik savo smalsumą. Tokiems vaikams, naudojimasis kompiuteriu yra  naudingas: išryškėja pozityvūs įvairių gebėjimų pokyčiai, padidėja matematinio mąstymo galimybės, kūrybiškumas, mažieji labiau patiki galimybe keisti supančią aplinką. Taip pat sparčiai vystosi vaikų savęs suvokimas, didėja pažinimo poreikis, ugdoma greita reakcija, naudojimasis “pele” lavina rankų motoriką, vizualinį objektų supratimą, regėjimo-motorinę koordinaciją, atmintį ir dėmesį, loginį mąstymą. Vaikus tam tikros lavinamosios kompiuterinės programos, skatina gebėjimą analizuoti, apibendrinti, klasifikuoti ir rasti nestandartinius sprendimus sudėtingoje situacijoje, siekti savo tikslo ir kt.

“MINUSAI”

Tokio amžiaus vaikai mokosi suprasti ir pažinti pasaulį per pojūčius. Dažniausiai jiems reikia patiems viską pačiupinėti, paragauti, pauostyti, išgirsti ir pamatyti. Kompiuteris šiuo atveju, dažniausiai siūlo  kopijuoti ir mėgdžioti tikrąjį pasaulį. Net pati smagiausia piešimo veikla kompiuteryje, kai ekrane matome greitai judantį teptuką, dirbtines žirkles, o pelės spragtelėjimu galime atlikti įvairius veiksmus,negalėtų prilygti realiems pojūčiams, kuriuos sukelia tikras sąlytis su dažais, medelinu, smėliu, popieriumi, žirklėmis, teptuku Dažnai ir ilgai sėdint prie kompiuterio, tokio amžiaus vaikams slopinamas susidomėjimas paprastais vaikiškais žaidimais bei bendravimas su bendraamžiais, mažėja dėmesio koncentracija realybėje, menkiau ugdosi vaizduotė.irk t. Gali atsirasti per didelis emocingumas, nervingumas bendraujant su aplinkiniais,  dėmesio koncentracijos sunkumai ir kt.

 

Reikia nepamiršti dar vieno aspekto – vaiko sveikata.  Ilgai vaikui sėdint prie kompiuterio gali atsirasti akių paraudimas, blyškumas, susijaudinimas, netaisyklinga laikysena, neišlavėjusi – smulkioji motorika, nutukimas -  vaikai daugiau laiko praleidžia sėdėdami, nei judėdami, būdami gryname ore.

Bernukai dažnai mėgsta žaisti kovinius žaidimus, kuriuose yra nemažai žiaurumo, prievartos, šaudymo, naikinimo elementų. Tyrimai rodo, kad toks vaikų užsiėmimas sukelia pernelyg aštrius pojūčius, norą demonstruoti jėgą, narsą, skatina agresiją, žiaurumą. Kompiuterinės eprogramose nemokama, kaip atsiprašyti, užjausti, atleisti, nes “nukauti” virtualioje ervėje herojai patys “atsigauna/prisikelia”. Todėl dažnai nukenčia gerųjų savybių, tokių kaip užuojauta, meilė, noras padėti, rūpintis kitais žmonėmis, ugdymas. Vaikams sunkiai sekasi reikšti teigiamus jausmus, bet dažnai puikiai įgarsiną ir pavaizduoją pykčio emociją.

Kaip matome, informacinių technologijų įtaka yra įvairiapusė, tad neteisinga būtų teigti, jog kompiuteris yra absoliutus blogis.

Svarbiausia, jog tėveliai atkreiptų  į straipsnio pradžioje išsakytą mintį: praleidimo prie kompiuterio laikas, dažnumas ir turinys. Svarbu, jog tėvai suprastų, kada kompiuteris vaikui yra ugdomoji priemonė, o kada žingsnis į socialinę izoliaciją nuo jį supančio realaus pasaulio.

Atminkime - kompiuteris naudingas tuomet, jei jis tarnauja kaip vaiko veiklos paįvairinimo priemonė, prie knygų, dėlionių, kaladėlių, piešimo, lipdymo priemonių ir kt.

 

Psichologė: Audronė Kriščiukaitienė