MAŽAIS ŽINGSNELIAIS, ASMENINIŲ POKYČIŲ LINK!!!

                                                                                                 Psichologė Audronė Kriščiukaitienė
                                  Baimė pasenti

Gyvename laikmetyje, kuriame vyrauja jaunystės ir grožio kultas. Daugelis žmonių jaučia baimę, vienatvę ir apgailestavimą dėl metų, kurie praėjo. Dažnai pagauname save galvojant, jog geriausi gyvenimo metai liko praeityje.
Deja, baimė pasenti ir rūpestis dėl jaunystės praradimo neleidžia mums pasidžiaugti dabartimi bei pokyčiais, kurie taip pat veda mus į priekį.
Bijote pasenti? Baimę pasenti įtakoja daug priežasčių, todėl pirmiausia naudinga atsakyti kas jus baugina ir, ar ta baimė pagrįsta?
Sendami tampame raukšlėti ir negražūs
Pirmiausia atsakykite sau, kaip jūs suprantate kas yra grožis? Vieniems grožio sąvoka asocijuojasi su kūno grožiu, kitiems proto ir žinių galia, dar kitiems kūno ir proto sinergija. Grožis yra ne žmogaus veido ar kūno būsena, o tai, koks patrauklus žmogaus gyvenimas. Kita vertus, kiekvienam iš mūsų svarbus išorinis grožis. Pagalvokite, kuriame amžiaus tarpsnyje jūs labiausiai buvote patenkinti savo išvaizda? Ar tikrai atsiradusios raukšlės ir žili plaukai nulemia visą žmogaus grožį? O gal atsiradusios raukšlės veide tik labiau parodo žmogaus brandą, patirtį. Gyvenimo faktai rodo, jei didžiąją gyvenimo dalį praleisite investuodami į žmones, vyresniame amžiuje nebūsite vieniši ir neturėsite priežasties bijoti pasenti. Užuot nerimaudami kaip greitai bėga metai, šypsokitės ir pergalvokite ką savo gyvenime pasiekėte ir kokių širdžiai mielų veiklų galėtumėte imtis toliau. Ieškokite naujai savęs. Būkite kūrybiški, atviri naujovėms. Komunikuokite su aplinkiniais.
Meilė sau ir aplinkiniams
Mokykimės „draugauti“ su savimi. Priimti save tokį koks esate. Savęs priėmimas vienas svarbiausių aspektų, leidžiančių ţmogui jaustis laimingu ir pilnaverčiu. Jei nemylėsite savęs, kaip jus pamils kiti?
Kuo vyresni tampame, tuo svarbiau, kad kam nors būtume svarbūs ir jaustume ryšį nors su vienu svarbiu asmeniu jūsų gyvenime. Nesvarbu ar tai šeima, ar draugai, jei palaikysite nuolatinį ryšį su jais, reguliariai skambinsite ir bendrausite jiems sunkiu metu, jie bus susiję su jumis ne taip kaip atrodote išorėje, o kuo esate jų viduje. Tokiu būdu sau sunkiais gyvenimo momentais, jų draugijoje rasite ramybę, meilę, palaikymą.
Įprasminkite savo buvimą šioje žemėje. Kai galvojate, kaip geriau praleisti laiką, paklauskite savęs, ko labiausiai trūks žmonėms, kai jūsų nebebus šioje žemėje? Štai kodėl tėvus skatinu praleisti kuo daugiau laiko su savo vaikais. žinoma, mes visi turime dirbti ir dažnai pritrūksta laiko širdžiai svarbiems dalykams, tačiau stenkitės skirti laiko tam, kas jus įprasmins ir įamžins. Tai gali būti jūsų su vaiku pasodintas medis; laikas praleistas su šeima; menas, kurį kuriate; renginiai, kuriuos vedate; straipsniai, kuriuos rašote ir kt. Amžiui suteikiame mažiau reikšmės, kai pasineriame į žmones ir dalykus, kurie tęsis mums išėjus. Mūsų darbas tai išsiaiškinti ir įdėti savo pastangas. Jei tai padarysime, žiūrėsime kitaip į senatvę.
Visi senstame. Niekas jūsų nemylės mažiau jog senstate. Santykiai, kuriuos jūs turite ir palaikote, toliau klestės. Draugystė gerėja su amžiumi: turite daugiau prisiminimų, o laikas, praleistas kartu, tampa vis brangesnis.
Saugokite savo sveikatą
Visi žinome, kad valgydami įvairiapusį maistą, sportuodami, stipriname organizmą ir jauniname save tiek dvasine, tiek fizine prasme. Tačiau nepersistenkite su sveika mityba ir nuolatinėmis sporto treniruotėmis. Visur jauskite balansą. Įsiklausykite į savo vidų.
Daugiai laiko praleiskite gamtoje
Vaikščiodami, važinėdami dviračiu ar ilsėdamiesi pajūryje, stabtelkite, giliai įkvėpkite ir pajuskite miško, kalnų, ežerų grožį. Bėgant metams, toks ryšys su gamta suteikia stabilumo ir savęs įprasminimo jausmą. Visi esame gamtos dalis.
Atminties praradimas yra neišvengiama senėjimo dalis
Senstant patiriame tam tikrų trumpalaikių atminties problemų, kurios atspindi normalius mūsų smegenų struktūros ir funkcijos pokyčius. Šie pokyčiai gali mus nuvilti, tačiau svarbu įsisąmoninti, jog vyresnio amžiaus žmonėms atminties praradimas yra normali senėjimo dalis. Dažnai 40 – ties sulaukę žmonės teigia, jog stebi savyje atsirandančių minties spragų. Smegenų treniruotės ir naujų veiklų mokymasis (pvz. kalbų mokymasis, kryžiažodžių sprendimas, sportas, subalansuota mityba, maisto papildų vartojimas) yra esminis aspektas kognityvinių funkcijų gerinime. Tad duokime darbo savo smegenims, nuolat mankštinkime jas.
Vertinkite save ir savo patirtį
Gal Jūs bijote jog atėjęs jaunesnis darbuotojas užims jūsų darbo vietą? Nurimkite: ilgametė darbo patirtis įgyjama per ilgus ir atsakingus darbo metus. Vargu ar su jumis galėtų konkuruoti 20 – mečiai. Toliau tobulinkite savo profesinius įgūdžius, aukite kartu su įmone, kurioje dirbate. Būkite konkurencingi. Vertinkite save ir savo patirtį.
Su metais išmokite pasakyti „ne“, kam ankščiau neišdrįsdavote. Daugiau „taip“ sakykite SAU. Rinkitės veiklos sritis, kuriose seniai norėjote save išbandyti, bet vis neturėdavote tam laiko. Pvz. kelionei, gerai knygai, savanorystei ir kt.
NEBIJOKITE SENTI!