MAŽAIS ŽINGSNELIAIS, ASMENINIŲ POKYČIŲ LINK!!!

Kova su potrauminio streso sutrikimu (PTSS)

Alicijai diagnozavo PTSS, einant 37 – tus gyvenimo metus. Iki to laiko jos gyvenime buvo ne vienas įvykis, įtakojęs potrauminio streso išsivystymą. Pasak Alicijos, daugelis ją pažįstančių žmonių matė prieš save gražią, talentingą ir išsilavinusią merginą, tačiau nežinojo, kad ši mergina kenčia nuo alinančio psichikos sutrikimo. 

Alicijos istorija.

„Vaikystėje patirta psichologinė, fizinė prievarta neabejotinai įtakojo potrauminio streso sindromo išsivystymą. Tačiau užpuolimas su peiliu buvo ypatingai siaubingas įvykis, kuris ilgam įsirėžė į atmintį ir po kurio nebegalėjau būti tokia, kokia buvau ankščiau. Aš nesijaučiau saugi ir nežinojau, kur galima būtų rasti šioje žemėje saugią vietą... Laikui bėgant maniau, kad užpuoliko veidas išdils iš mano atminties, tačiau net praėjus daugiau nei metams jis iškildavo kaskart prieš užmiegant. Visą šį laiką kentėjau nuo pasikartojančių vaizdinių, kaip esu puolama peiliu, ir naktinių košmarų. Kas vakarą prieš eidama miegoti tikrindavau namų duris, langus, kad įsitikinčiau, jog užpuoliko nėra. Tai buvo alinantis procesas, o juk tuo metu man buvo tik 20 metų! Dėl nuolatinės baimės būti užpultai ėmiau vengti išeiti iš namų, viešumos, ėmė mažėti draugų ratas. Dėl nuolatinio neišsimiegojimo ir grįžtančių vaizdinių silpnėjo mano mokymosi rezultatai, teko mesti studijas.

Praėjus porai metų po įvykio niūrūs vaizdiniai nebeaplankydavo taip dažnai, galvojau, kad visa tai baigėsi. Tačiau kartą teko grįžti į tuos namus, kuriuose buvau užpulta ir vėl nemalonūs prisiminimai tapo mano gyvenimo dalimi. Praradau gebėjimą susikaupti ir atlikti man skirtas užduotis. Artimieji nesuprato mano užmaršumo, nuolat išsigandusio bėgiojančio žvilgsnio, o ir pati nežinojau, kas vyksta su manimi ir ką daryti, kad tai liautųsi.

Kreipiausi į psichologą, kuris paaiškino, kad patiriu potrauminį streso sutrikimą. Sunku žodžiais įvardinti, kokį palengvėjimą pajutau supratusi, kad tai yra išgydoma. Pirmą kartą po 17 metų pasijaučiau saugi. Kognityvinės elgesio terapijos dėka aš vėl galiu valdyti savo gyvenimą, jame nebeliko grįžtančių nemalonių vaizdinių, manęs nekamuoja košmarai, galiu užsiimti miela ir man svarbia veikla.

Praėjus metams po terapijos mane stebina tai, kaip aš gyvenau ankščiau ir kiek toli esu pažengusi šiandien. Mano gyvenimas vėl tapo spalvotas!“

Potrauminio streso sutrikimas gali išsivystyti po trauminio įvykio (automobilio avarijos, gaisro, gamtos stichijos ir pan.). Taip pat PTSS gali ištikti dėl vaikystėje patirtų trauminių įvykių. Natūralu yra patirti stresą po traumuojančio įvykio, tačiau nesant sutrikimui simptomai po kelių savaičių sumažėja. Jeigu jie išlieka intensyvūs ilgai, būtina kreiptis pagalbos.